Teknik bakımdan meme küçültme ameliyatı ile neredeyse aynı olan göğüs dikleştirme ameliyatı, sarkmış olup çok büyük olmayan göğüslere yapılan bir işlemdir. Meme küçültme ameliyatında meme dokusundan bir parça doku çıkarılırken, göğüs dikleştirme ameliyatında doku çıkarmaya gerek yoktur. Meme dikleştirme ameliyatı Ankara’da sarkmış göğüsler estetik olarak güzel bir görünüme getirilir.

Kadınlarda meme dokusunun deforme olmasına neden olan pek çok etken vardır. Bunlar; emzirme, yaşlanma ya da kilo alıp vermelerdeki dengesizlikler olabilir. Hacmini kaybeden meme dokusu sarkmaya başlar, bu da estetik açıdan kötü bir görünümün oluşmasına neden olur. Ameliyat ile eski memenin eski diriliğine kavuşması sağlanır. Meme dokusunun hacmi az ise göğüs dikleştirme ameliyatının yanı sıra göğüs büyütme ameliyatı da yapılır.

Doç. Dr. Zühtü Demir’in bizzat yaptığı ameliyatlarda sarkmış deri çıkarılır. Areola çapı küçültülerek meme normal boyutlarına getirilir. Meme ucunun sarkmadan önceki konumu belirlenir ve ameliyat sonrası aynı noktaya getirilerek göğüsün dik bir yapıda durması sağlanır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Genel anestezi veya sedasyon yöntemiyle gerçekleştirilen göğüs dikleştirme operasyonu 2 ya da 3 saatte tamamlanır. Ameliyat edildiği gün taburcu edilebilen hasta, bir gece de hastanede yatabilir.

Meme dokusunun ne kadar sarktığı memedeki izlerin miktarını etkiler. Çok fazla sarkan memelerde ameliyat sonrası ters T biçiminde bir iz oluşur. Az sarkmış memelerde meme başı etrafında hafif bir iz görünür. Bu izler zamanla silinir.

Sarkan Memeleri Dikleştirme ve Toparlama

Meme cep hacminin genişlemesi ve meme başının aşağı doğru yönelmesi halinde göğüs sarkması meydana gelir. Göğüs dikleştirme ameliyatı, meme dokusuyla birlikte meme başının yukarı doğru kaldırılması şeklinde yapılır. Ameliyatta amaç, estetiğini kaybeden memenin eski görünüme kavuşmasını sağlamaktır.

Ülkemizde sadece Estenik’te yapılan 3D Crisalix tekniğiyle hastaların ameliyat öncesinde, fiziksel görünüşleri hakkında bilgilendirilmesi sağlanır. Doç. Dr. Zühtü Demir’in yaptığı operasyonda, 3 boyutlu yöntem aracılığıyla, ameliyat sonrasında oluşabilecek olası izlerden hasta haberdar edilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı yapılan hastalarda, zamanla kendiliğinden düştükleri için, dikişlerinin alınmasına gerek yoktur. Hafif ağrı kesiciler olası ağrılar için yeterli olmaktadır. Ameliyattan sonraki hafta hastanın günlük hayatına devam edebilmesi sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir